1 augusti kl. 12 öppnar vi våran anmälan för nya barn till höstens simskolegrupper.
Ni som redan går i simskolan och har fått grupp för hösten behöver inte anmäla er!
Det finns platser för de minsta barnen (Baddaren Blå) i båda Kumla och Hallsberg. Under fliken Verksamheter och Simskola kan man läsa om de olika gruppernas krav på förkunskaper.
Vi har även plats för barn upp till 10 år som kan simma enkel bröstsim och vill lära mera simning. Då är man välkommen till våra grupper Silverpingvinen och Guldpingvinen. Mest plats finns i Hallsberg där vi har flera banor på söndagar.
Är du osäker på vad som passar för ditt barn, hör av dig till simskola@hksim.se
Nu i höst startar vi även åter upp våran teknikgrupp! Denna grupp vänder sig till barn mellan 10 och 14 år som vill simträna och testa simsport. Förkunskaper är att kunna simma 100 m valfritt simsätt (oftast bröstsim), flyta, doppa huvudet och hoppa från kanten på djupt vatten. I gruppen lär vi ut crawl, ryggsim och fortsätter med bröstsim samt tekniker för vändningar och startar från pall. Gruppen tränar två dagar i veckan. Söndagar i Hallsberg och onsdagar i Kumla.
Höstterminen startar söndag 10 september.
Välkomna!